[HLAVNÍ STRÁNKA] [DENÍK] [FOTKY] [VIDEO]
Postřehy
Pokud
budete mít jakékoliv dotazy a bude v mých silách odpovědět, rád napíši
bafalo(zavináč)centrum.cz
Doprava
Doprava na Havaj
Na Havaj se lze dostat letecky a lodí. Do Honolulu létá většina velkých leteckých společností z USA a států v Pacifiku. Z Čech se na Havaj létá přes USA (většinou do Los Angeles - asi 12 hodin) a odtud na Havaj (5 hodin) Z USA létají přímé lety z většiny letovisek na západním pobřeží, pak z Chicaga, New Yorku, Hustonu, Denveru a patrně i dalších měst. Z dalších zemí se na Havaj létá z Japonska, Hong Kongu, Singapore, Nového Zélandu, Austrálie...
O lodní dopravě nic bližšího nevím, jen to, že nějaké spojení existuje se západním pobřežím USA.
Doprava mezi Havajskými ostrovy
Havajské souostroví se skládá z několika set ostrovů a ostrůvků, z nichž hlavními jsou Oahu, Big Island, Kuai, Muai, Lanai a Molokai. Mezi těmito ostrovy existuje pouze letecká doprava. Lodě jezdí tuším jen mezi Muai a Lanai. Leteckou dopravu zajišťují dvě společnosti - Hawaiian Airlines a Aloha Airlines, která je levnější. Letenky jsou poměrně drahé, okolo 140 dolarů (2003) na to, o jak krátkou vzdálenost se jedná. Nejlevnější letenky prý neseženete ani na internetu, ani na letišti, ale u cestovních agentur přímo v Honolulu.
Doprava po Oahu
Dopravu po Oahu zajišťují linkové autobusy, které jezdí téměř všude za jednotnou cenu $1.75 (2003), ale někdy je těžké zjistit, kde zastavují, kudy jezdí a jak dlouho bude trvat cesta. Informace autobusech vám můžou poskytnout informační centra, kterých moc není anebo na některých recepcích hotelů. Autobusová síť je především v Honolulu, ale linkové autobusy odtud jezdí okolo celého ostrova, trvá to ale skoro celý den. K turistickým atrakcím jezdí z Waikiki speciální přímé autobusy, které jsou ale několikanásobně drahé. Tímto druhem spojů je zajišťována i doprava mezi letištěm a Waikiki. Cena je od $6 za osobu. Turisté se zavazadly linkovými autobusy jezdit nesmí, ale nás vzali na letiště i z letiště. Stačí jen když na letišti vyjdete o patro výš, než je zastávka Shuttle busů a jste přímo na zastávce linkového autobusu.
Na Oahu je i množství půjčoven aut, ale jejich půjčení je poměrně drahé. My jsme měli na jeden den i s pojištěním za $59. Při půjčení na více dní se denní sazba pravděpodobně snižuje. Stále je to ale dost drahé a navíc přes noc je problém na Waikiki zaparkovat. My jsme měli půjčeno od firmy Budget, která měla zrovna nejlevnější nabídku, ale ceny a nabídky společností se velice rychle mění. Benzín je na Havaji dražší než v Americe $1,90/galon (červenec 2003)
Velice populární jsou na Havaji mopedy. Půjčovny najdete na Waikiki na každém rohu a její cena se pohybuje zhruba mezi $25-35 za den.. Bývá ale omezené pásmo, kam s motocykly můžete jet. Nesmí se na dálnici a okolo ostrova, ani je nejde pojistit, takže veškeré škody nebo ztrátu hradíte vy.
Turistické agentury na Waikiki nabízejí různé výlety vrtulníkem, kolem ostrova, nebo dokonce i na Big Island k sopkám. Ale cena je opravdu vysoká. Další nabídkou jsou takzvané cruise, což jsou výlety lodí při pobřeží.
Jídlo
Způsoby stravování jsou na Oahu stejné jako v Americe. Na každém rohu je restaurace, nebo občerstvení, či bar. Populární jsou zde i bufety, kdy za poplatek $6-10 podle denní doby můžete sníst z nabídky co se do vás vejde. Z fast food je na Havaji Mc Donald a Subway, rovněž Starbucks coffee. Populárními a všudypřítomnými jsou ABC Store, kde seženete všechno od jídla přes drogerii, po upomínkové předměty. Je to něco jako u nás bývalo smíšené zboží. Ceny jsou tu ale vyšší než v Michiganu. Se supermarketů jsem viděl Kmart (nevím, jestli prodával i potraviny), Foodland a ještě jeden jehož název jsem zapomněl. Ceny jsou tu rovněž vyšší než v USA, ale nižší než v ABC Storech. Výběr v supermarketech je také celkem slušný, je tu hodně ovoce a japonského jídla. Právě kvůli asi 50% japonské populaci na Havaji můžeme tady najít i hodně japonských restaurací. Ceny v restauracích se odvíjí od luxusnosti podniku.
Ubytování
Na Oahu najdeme Hotely ve všech cenových relacích. Nevím v jakém rozmezí se pohybují ty nejlevnější a ani nedokážu odhadnout jak astronomické částky jsou za ty nejluxusnější. Nejlevnější bydlení je pravděpododobně v hostelech, kde je prý cena od $14 za noc. Hostely jsou na Oahu asi tři a bydlí se v pokojích asi po šesti. Akční ceny na hotely na Havaji, někdy i včetně letenek se často objevují na www.travelocity.com.
Počasí a podnebí
Na Havaji je hezky po celý rok, průměrné teploty letní jsou 27ºC zimní 23ºC, kdy jsou i největší srážky. Ty jsou ale vždy ve vnitrozemí, na plážích prší jen výjmečně a zataženo zde také nebývá. Slunce zapadá v létě v 19:15, v zimě v 18:00.
Bezpečnostní situace
Na celém Oahu by mělo být bezpečno, na Waikiki především. V Honolulu vidíte všude policejní auta. Vyjímkou je severozápad ostrova, okolo Farrington Highway, kde jsou lidé prý nepřístupní a může od nich hrozit nebezpečí. Prý se do těchto míst nevztahuje ani pojištění na auta.
Turistické atrakce
Oahu nabízí mnoho turistických atrakcí. Hlavní věcí, za kterou lidé na Havaj jezdí jsou pláže.
Pláže
Počasí na plážích je příjemné celý rok, rovněž i voda je teplá celý rok. Nejznámější Waikiki je oblíbena především kvůli nízkým vlnám, které jsou způsobeny táhlou mělčinou. V některých místech je ale pláž velice úzká a je tu pořád hlava na hlavě. Pro surfaře je prý nejvhodnější pláž Sunset Beach, kde mají být velké vlny. Moc velké vlny jsem tam neviděl a surfařů také moc ne. Obrovské vlny jsou prý v zimě.
velice originální pláží je Hanuma Bay, především kvůli potápění. Ryby jsou zde uměle krmeny, tudíž nejsou plaché.
Kam se projít
Diamond Head - dominantou Oahu je vyhaslá sopka Diamond Head. Dostanete se k ní autobusem, nebo autem. Vstup je $1. Po silnici se tunelem dostanete přímo do kráteru a odtud po cestičce na vrchol, odkud je nádherný výhled na celé Honolulu.
Poli Lookout - nádherná vyhlídka na severovýchod Oahu. dostanete se tam po silnici č.61.
Hiden Falls - na Oahu je několik vodopádů schovaných přímo v pralese. Prý nejhezčí je Secret Falls, je ale pro veřejnost nepřístupný. Manoa Falls je asi 10 metrů vysoký vodopád. Dostanete se k němu z Waikiki po University ave. a pak po Oahu ave., popř. Manoa rd. Když na odbočce k vodopádům zůstanete stále na hlavní cestě, dostanete se do botanické zahrady Lyon Arboretum. Maunawili falls je celkem malý vodpopád. Dostanete se k němu po silnic č.61 a poté odbočíte na Kalanianaole Hwy (? už si přesně nepamatuji?) a poté pěšky asi tři kilometry, velice pěkná cesta pralesem. Z dalších vodopádů je hojně navštěvovaný Waimea Falls, kde se plátí i nějaké vstupné a nachází se v severovýchodné části Oahu. Všechny agentury vám nabízejí výlety k vodopádům, ale dostanete se tam dost dobře i bez nich a zadarmo.
Kolem ostrova vede při pobřeží silnice (kromě severozápadní části Oahu), kterou určitě stojí za to projet, stále je na co koukat..
Pearl Harbor
Přístav, kde 7.prosince 1941 začala válka v Pacifiku Japonským náletem. Hlavní atrakcí je Arizona Memorial, plovoucí památník nad vrakem bitevní lodi Arizona. Nejprve je vám promítnut ilustrační film a poté jedete lodí na památník. Vstup je zdarma a jsou dlouhé čekací doby, proto je lepší vyrazit ráno. Dále můžete v přístavu navštívit ponorku z druhé světové války za $8(v ceně je i prohlídka muzea ponorek) a nebo bitevní loď Missoury z téže doby, na které byla 2.září 1945 podepsána kapitulace Japonska a tím skončila válka. Vstup je asi $14.
Waikiki
Waikiki žije pro turisty přes den i v noci. Najdete zde množství barů, restaurací, pouličních bavičů a umělců. Zajímavé je Waikiki shopping plaza přímo na Kalakaua ave., kde se nachází akvarium se žraloky, rejnoky a dalšími mořskými rybami. Schodiště vede přímo skrz akvarium. Další velké akvarium se nachází v Pacific Beach Hotel. Třikrát denně jsou ryby krmeny potapěčem.
vodní park - Hawaiian Waters Adventure park v jihovýchodní části ostrova je velké koupaliště s různými tobogány a skluzavkami.
Zoo se nachází na východním konci Waikiki.
Polynesian Cultural center - nachází se v severozápadní části, vstup je příšerných $40 a seznámíte se zde s Polynézskou kulturou a tradicemi.
Veškeré dostupné atrakce jsou anoncovány v letákách agentur a v reklamních brožurách, které vychází 2x týdně a najdete je naprosto všude. Pakliže na Havaji chcete ušetřit za atrakce, zjistěte si nejprve zdali k tomu potřebujete agenturu, protože se každý bude na vás snažit akorát vydělat.
[HLAVNÍ STRÁNKA] [DENÍK] [FOTKY] [VIDEO]